Xamarin
Türkiye [beta]
Konular


Android'de ".apk" dosya büyüklüğünü nasıl düşürürüz (Bölüm 2) ?

Android'de

Opsiyonel Apk Oluşturma (Split ABIs in apk)

Development başlığı altında derinlere doğru yöneldiğiniz zaman karşınıza ABI kavramı çıkacaktır. (ABIs - Application Binary Interfaces)

Konumuz ABI olmadığı için detaylandırmayacağım, apk oluştururken bizi nasıl etkiliyor başlığı üzerinden devam edelim. Bu aşamada Xamarin geliştiricileri için kritik olan bilgi, piyasada birbirinden farklı Android cihazlar olduğu ve kullandıkları ABI'ler arasında farklar olduğudur. (En çok kullanılanı armeabi-v7a 'dir)

Projenizin ayarlar bölümünde aşağıdaki farklı ABI seçeneklerini ve oluşturulacak apk'nızda hangilerinin destekleneceğini belirleyebilirsiniz.

 

Oluşturduğunuz apk dosyasını winzip ya da benzeri bir program ile açarsanız lib klasoru içerisinde her ABI için ayrı bir klasor olduğunu göreceksiniz.

 

Eminim ne kastettiğimi şu anda anladınız! İlk aklımıza gelen soru "Peki yazdığımız uygulama tüm cihazları desteklemeyecek mi?" , Tabiki destekleyecek.

 

Yapmamız gereken son bir konfigürasyon daha var:  "Generate on package (.apk) per selected ABI"

 

Böylece apk ürettiğinizde derleyici, ayarlar'da işaretlediğiniz her ABI için sadece kendi desteğini içeren ve boyut olarak daha küçük olacak birer apk üretecek.

(YourApp/Bin/Release klasorune baktığınızda aşağıdaki gibi 3 farklı isimde Signed apk görebilirsiniz.)

 

(Not: Bu işlemin doğal bir sonucu olarak Build biraz daha uzun sürecektir. Dolayısıyla bu seçimleri uygulamanızı Google Play'e göndereceğiniz zaman yapmalısınız) 

Detaylar için aşağıdaki dokümanı inceleyebilirsiniz.
https://developer.xamarin.com/guides/android/advanced_topics/build-abi-specific-apks/

 

Related

Share

 • Recent
 • Popular
 • Tag
 • Xamarin Nasıl Çalışır?

  Xamarin'de uygulamanın tüm kodunu C# dili ile yazıyoruz. Yani Android için Java ya da iOS için objectiveC ya da Swift'e ihtiyaç duymuyoruz. Bu durum bizi sürekli olarak "Peki bu nasıl oluyor? Nativ...
 • Xamarin ile neler yapabiliriz?

  Merhaba Arkadaşlar, Xamarin platformu ile yeni tanışan arkadaşlara fikir vermesi açısından, geçtiğimiz ay tamamladığımız ve XAML ile neler yapılabileceğine dair iyi bir örnek olan GKFX...
 • SFS – Xamarin Cross Platform Sigorta Satış Uygulaması

  En büyük avantajı nerede gördünüz? Yabancı olduğunuz Android ve iOS gibi platformların doğal bir getirisi olan kavramları derinlemesine öğrenmek zorunda kalmadan .NET dünyasında alışkın ...
 • Xamarin Nedir?

  Xamarin, farklı mobil platformlar için Native uygulama geliştirmek isteyenlere cross-platform çözüm sunan bir platformdur. Xamarin sayesinde Visual Studio ve C# dilini kullanarak Android, iOS ve Win...
Etkinlikler